Sluga je přírodní plemeno. Pro přírodní plemena obecně jsou charekteristické tyto znaky povahy:
Z toho vyplývá, že psi přírodních plemen, to
nejsou psi pro každého - pouze pro:
zodpovědné, informované a obětavé milovníky psů.
Sloughi vznikala pravděpodobně na území dnešního Maroko, Tunisu nebo Libye. Do Orientu se patrně dostala jako dar núbijským faraonům z oblastí dnešní Asie. V té době však byla sloughi jiná, než ji známe dnes. Do své dnešní podoby dospěla 7 - 8 století př. n. l. Sloughi se stala společnicí na cestách kočovných pouštních kmenů Berberů, kteří obývali severní části Afriky.
Wikipedie
Tím není myšlena labilní nervová soustava, ale spíš opatrnost a nedůvěřivost jak k cizím lidem, tak i ke všemu novému a neobvyklému. Bez této opatrnosti by povolně žijící pes ve své domovině nepřežil.
U přírodních plemen se udává, že jsou obtížně cvičitelná. Je to ale spíše otázka použité metody a motivace. Sloughi není německý ovčák ani pudl - nátlakové metody u ní nezabírají, spíš naopak. Slugu musí cvičení bavit - pak se vše naučí velmi rychle. Pokud k dobré motivaci přidáme přidáme laskavost a důslednost, bude i poslušná.
Pro šikovného cvičitele, který rozumí psímu chování, je radost cvičit se slugou a něco ji učit. Podle mých osobních zkušeností je sluga velice chápavá a mnohé cviky se naučí dokonce rychleji, než jiná tzv. "lehce cvičitelná" plemena používaná pro služební výcvik.
Každodenní zábavné cvičení spojené s hrou a odměnami je prospěšné pro obě strany - psa i jeho majitele. Utužuje vzájemný vztah, majitel se tak učí porozumět psímu způsobu myšlení a chování. Pes se na takovéto cvičení velmi těší - je to pro něj vítané zpestření života. Asi nejvhodnější je pro slugu výcvik agility, protože metodika výcviku je založena výhradně na pozitivních metodách.
Zlášť štěňata jsou na to velice citlivá, těžko si zvykají na obojek, na vodítko, těžko snášejí jakékoliv omezování svobody. Násilím se ničeho nedosáhne, je třeba velké trpělivosti. V žádném případě nelze použít donucovací metodu při učení. Učit pouze hrou a pamlsky. Donucení - např. stlačení zádě při povelu "sedni" sluga chápe jako velice nepříjemné, takže ho použijeme jen jako trest při neposlechnutí naučeného povelu "sedni" , ale ne při jeho učení.
Sluga je velice roztěkaná, neustále pozoruje své okolí, aby jí nic nic neuniklo, vše ji zajímá - jen ne její cvičitel. Soustředění se ale dá naučit a vytrénovat - např. viz. metodika výcviku agility.
Pronásledování všeho, co se hýbe, je sluze vrozené, je to její přirozená potřeba. Je velmi těžké až nemožné dosáhnout v tomto směru stoprocentní poslušnosti. Za pronásledování zvěře není možné psa trestat. Řešením je výcvik na dlouhé šńůře, pouštět psa jen na bezpečných místech, vidět zvěř dřív než on a včas ho přivolat. Vrozený pud pronásledování kořisti si sluga může vybít na dostihové dráze - při klasických dostizích nebo coursingu.
Nejen učení musí slugu bavit, ale i každé cvičení. Po slugince nemůžete chtít, aby 10x za sebou splnila povely sedni, lehni, stůj. Skupinové cvičení základní poslušnosti na kynologickém cvičišti slugu většinou nenadchne. Cvičení musí být pestré, zajímavé, s přestávkami vyplněnými hrou.Takové cvičení sluga miluje a těší se na něj.
Inteligence slugy se vyznačuje schopností řešit problémy po svém a k svému prospěchu - je to důsledek dlouhého vývoje v její domovině, kde se musela spolehnout především jen na sebe. Přírodní plemena svou inteligencí vynikají nad všemi ostatními více prošlechtěnými plemeny psů. Ale pozor!Vysoká inteligence psa nebývá pro majitele vždy výhodou. Mnohem lépe každý zvládne hloupého psa. Hloupý pes "nezlobí".
Chytrý pes má vysokou potřebu stále nových dojmů, zážitků, vyžaduje pestré zaměstnání. Pokud mu to vše majitel v dostatečné míře nezajistí, bude se pes nudit a bude nucen si zajistit uspokojení svých psychických potřeb sám - např. útěky, touláním, vymýšlením všelijakých "lumpáren" atd.
Výborná paměť může být pro majitele také nevýhodnou vlastností. Stačí jedno selhání nervů (vašich), jedno hrubé zacházení či potrestání tzv. "se zpožděním" (tj. jinak než v okamžiku nežádoucí činnosti - psi si uchovávají povědomí o určitém vlastním činu jen 1/2 až 2 vteřiny - tzn. že pes nechápe, že je trestán za něco, co spáchal před pěti minutami (o půlhodině či půldni ani nemluvně)) a chování psa je tím poznamenáno na několik let i na celý život. Sluga má i výbornou paměť prostorovou a orientační. I když uteče, nikdy nezabloudí, nikdy se neztratí. Vrátí se vždy na místo, odkud utekla, a to třeba i z úplně opačné strany.
Pamatuje si ale také lákavou mršinu nebo smetiště s kostmi ze zabijačky, kolem kterého jste šli před týdnem a když si usmyslí, odskočí si ho zkontrolovat, i když tentokrát jdete úplně jinou cestou.
Velmi dlouho si pamatuje i osoby, se kterými se jednou spřátelila (ale i znepřátelila).Štěňata, která odcházejí do světa v devíti týdnech svého věku, bezpečně poznají svého chovatele i v dospělosti.
Schopnost řešit problémy také každý majitel nehodnotí kladně. Řešit problémy, to znamená např. rychle přijít na to, jak se otvírají dveře, že koš na odpadky se dá otevřít sešlápnutím pedálu apod. Ale kdo dovede inteligenci svého psa ocenit a těšit se z ní, koho baví vymýšlet svému psovi zábavu, učit ho různé kousky, koho baví přemýšlet, jak svého psa přelstít, místo aby ho fyzicky trestal, ten bude slugou nadšen a nikdy se s ní nebude nudit.
Kdo jednou žil se slugou a zamiloval si ji, tomu se pak zdá každé jiné plemeno nezajímavé.
Sluga žila odjakživa po staletí v nejužším kontaktu se svým pánem, svou rodinou. Spala se svým pánem ve stanu, nezřídka i pod stejnou pokrývkou, účastnila se her dětí, všude svou rodinu doprovázela. Úzký vztah k pánovi a k jeho rodině je v povaze slugy pevně zakotven. Proto je sluga:
Než se rozhodnete opatřit si štěně slugy, dobře uvažte, zda jste ochotni a schopni věnovat štěněti maximum času, zda jste ochotni překonat svoji pohodlnost při výchově štěněte. Spousta lásky, trpělivosti, mazlení, her a dobrého krmení - to zdaleka nestačí. U slugy je nesmírně důležitá dobrá socializace. V období tzv. "vtišťovací fáze" , která trvá přibližně od tří do šestnácti týdnů věku, se rozhodujícím způsobem formuje budoucí povaha a chování dospělého psa. Je třeba využít každého dne a štěně seznamovat s cizími lidmi, dětmi, cizími psy, domácími zvířaty, ruchem ulice, různým prostředím.... Ideální jsou přeplněná tržiště, parky ve velkých městech, kde se scházejí pejskaři a volně pobíhají samí hodní psi....
Je možné, že u vás vyrostlo už několik psů jiných plemen bez této intenzivní speciální výchovy,a přesto z nich byli ideální a bezproblémoví společníci. U slugy je to jiné. I když má štěně po předcích vrozenou výbornou povahu, bez dobré socializace z ní ideální společník nebude.
Jak taková dobře socializovaná sluga vypadá? Bez obav ji můžete pustit v kterémkoliv velkém parku - s cizími psy se nepere, nehoní běžce, lidí si nevšímá. Na výstavě se chová suverénně, nechá se od rozhodčího prohmatat, prohlédnout si zuby. Doma sice hlídá, ale když pozvete návštěvu dál, za chvíli se uklidní a většinou se nechá i pohladit. Neloví slepice, nehoní ovce, kamarádí s rodinnými kočkami...Bez problémů cestuje s vámi autem, vlakem, autobusem i tramvají, můžete ji brát všude sebou. Jistě stojí za to obětovat maximum, každý den se štěněti do jeho 4 měsíců intenzivně věnovat a pak se třeba i 15 let těšit z vynikajícího společníka.
Přírodní plemena mají zachované všechny původní instinkty a způsoby chování - tak jako jejich divocí předci. Mají pevné zdraví, bezproblémové porody, vynikající mateřské chování. Pokud v rodině žije slug několik, je velmi zajímavé pozorovat sociální chování ve smečce. Nejkrásnější a nejzajímavější je období odchovu štěňat, kdy o štěňata pečuje celá smečka. Zpočátku matka do blízkosti svých potomků žádného psa nepustí. Ale když štěňata otevřou oči a začnou chodit, už se o ně tolik nebojí a přenechá část péče ostatním. Především mladé feny - tetičky jsou ze štěňat nadšené, nosí jim hračky a vydrží si s nimi hrát po celý den, pokud štěňata právě nespí. Když už štěňatům mateřské mléko nestačí, matka i otec jim vyvrhují potravu, i když chovatel krmí štěňata sebelépe. Od matky nebo jiného člena smečky je to vždy lepší než z misky. Je až dojemné pozorovat, když některý člen smečky přinese štěňatům pamlsek, který sám dostal. Matka to dělá běžně. Obzvlášť rádi přinesou štěňatům větší kus syrového masa. Jednou jsem každému psovi dala čerstvě zabitého králíka i s kůží. Otec štěňat všem dospělým psům králíky sebral, donesl je štěňatům a roztrhl jim je - naporcoval, aby je mohla sežrat. Takto se o mláďata starají vlci nebo dingové, psi vysoce prošlechtěných plemen to už neumí.
Různí chovatelé mají různé názory a různé chovatelské cíle, proto se odchovy jednotlivých chovatelů mohou od sebe dost lišit. Pro plemeno jako celek je to ale jen dobře. Dá se říct, že existují dva protipóly:
a) chovatelé, jejichž primárním chovatelským cílem je "výstavní sluga". Zaměřují se na co nejvyšší jemnost a ušlechtilost, co nejvyšší zdůraznění typických znaků a proporcí. Jejich odchovy většinou na výstavách s přehledem vítězí. Nejrychlejší a nejjistější cesta k tomuto cíli je příbuzenská liniová plemenitba.
b) chovatelé, jejichž nejdůležitějším chovatelským cílem je zachovat plemeno v jeho původní podobě pro budoucí generace. Dbají především na dobrou povahu, pevné zdraví a z hlediska exteriéru na typický vzhled, eleganci, ale bez funkčního přehánění. Preferují nepříbuzná spojení, používají v chovu přímé importy pro oživení krve a zachování genetické pestrosti plemene.
Samozřejmě ne všichni chovatelé se dají rozdělit do těchto dvou škatulek, ne všichni mají tak vyhraněný názor.
Jestliže uvažujete o koupi štěněte, měli byste si ujasnit, kvůli čemu si štěně pořizujete, co je pro vás nejpodstatnější a podle toho si vybírat, od kterého chovatele a z jakého spojení si štěně vyberete. Zda jsou pro vás nejdůležitější výstavní úspěchy nebo dobrá povaha, pevné zdraví. Nelze chtít vše najednou.Superšampion s vynikající povahou a pevným zdravím, to se povede málokdy. Pokud plánujete dovoz štěněte ze zahraničí, konzultujte to raději napřed s poradcem chovu. Když se vám podaří dovést štěně,které není se slugami v ČR příbuzné, prokážete tím našemu chovu velkou službu.