Současnost DALVIT

Současnost chovné stanice DALVITSoučasnost chovné stanice DALVIT

Tyto webové stránky vznikly u příležitosti mého životního jubilea. Přála jsem si je k narozeninám. Celý můj život se točí okolo zvířat, psů nejvíce, nejdéle. Logicky přemítám, rekapituluji. A tak když se mne někdo zeptá na budoucnost našeho chovu, neumím odpovědět třemi větami. Na pomoc si tedy beru Karla Čapka, jeho text z díla Měl jsem psa a kočku tak, jak bylo vydáno v Československém spisovateli v roce 1983:

  • Všechna štěňata jsou stejná; všechna se rodí se stejnými zvyky a rostou podle stejných pravidel hry. Všechna vlezou, kam nepatří, dělají sedmdesát sedm loužiček za den, trhají lidem punčochy, žerou, co nemají, například židle, provázky, mýdlo, koberce a prsty, spí v koši s čistým prádlem, každých pět minut volají o pomoc, učí se štěkat a jsou tiše jen tehdy, dělají-li nějakou nenapravitelnou škodu. To vše je neodvratný přírodní zákon, platný pro všechna štěňata na světě.
  • Naproti tomu každé štěně je od narození jiné co do masky, schopností a duševního habitu. Jedno štěně se narodí jako tvor uvážlivý a přemítavý; druhé je od prvního dne rváč, lehkomyslník a dobyvatel; třetí je kvílivý a věčně uražený sebemilec; čtvrté je dobrák a kliďas. Jsou mezi štěňaty letory cholerické, melancholické, sangvinické i flegmatické; charaktery pyknické i rozpolcené, hrdinné i rošťácké; jsou štěňata činu i štěňata sentimentální, nátury achillovské i odysseovské, temperamenty horké i chladné, osobnosti uzavřené i povahy družné. Všechna štěňata dělají totéž, ale každé jinak. Věčná je stejnost a nekonečná rozmanitost všeho, co žije.
  • Chov a pejsci obecně pro nás nejsou jen koníčkem, díky naší práci i dennodenním chlebem, životním stylem, jsou součástí našeho života, rodinou. Nikdy nebudeme patřit mezi chovatele, kteří si pořídí zvíře za účelem zisku. Obecně to ani není u slušných lidí možné, u sloughi je to pak vyloučeno:-).